MuR@T OffiCiaL WebPaGe | Anasayfa Hakkımda | İletişim

Tunceli de Büyük operasyon !

T.S.K., Genel GüncelMuR@T28 Oct 2007

Tunceli’de teröristlere karşı bu sabah büyük çaplı bir operasyon başlatıldı.
Operasyon sırasında yollar kapatıldı. Trafiğin durdurulması yüzünden yollarda uzun kuyruklar oluştu. Tunceli-Pülümür’de 20 PKK’lı öldürüldü.

Sınır bölgesinde sıkışan çok sayıda PKK’lının Tunceli kırsalına geldiği ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle örgütün büyük eylem hazırlığı içerisinde olduğu istihbaratını alan güvenlik güçleri, 8 bin askerin katılımıyla, hava destekli büyük bir operasyon başlattı. Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı’nın sevk ve idare ettiği operasyona, Tunceli’de konuşlu bulunan Tunceli 4′üncü Komando Tugayı, Hozat 51′inci Motorlu Tugayı ile İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Jandarma Özel Hararet Timleri katıldı. 4 Kobra ve Sikorsky helikopterlerin de havadan destek verdiği operasyon Nazimiye, Pülümür ve Ovacık, Çemişgezek ve Hozat ilçelerinin kırsal bölgelerinde yoğunlaştı.

Tunceli- Pülümür arasında bu sabah saat 05.00 sıralarında kalabalık PKK’lı terörist grubuyla sıcak temas sağlandı. Çatışmalar nedeniyle PKK’lıların yolları mayınlama ihtimaline karşı Tunceli- Pülümür bağlantılı Erzincan ve Erzurum karayolu, güvenlik nedeniyle geçici olarak trafiğe kapatıldı. Erzincan, Erzurum ve Trabzon yönüne gitmek isteyen yüzlerce kamyon ve TIR, Nazimiye İlçesi yakınlarındaki Şehit Mehmet Jandarma Karakolu öneden itibaren bekletiliyor.

Tunceli- Pülümür- Nazimiye üçgeninde kalan, Kutuderesi, Aliboğazı, Karaoğlan, Buzlutepe, Buzlupınar, Geyiksuyu, Çiçekli, Dokuzkayalar, Kırmızıköprü, Kocatepe, Zeldağı, Karagöl, Çanbulak, Munzur ve Kızılmescit bölgelerine, 6 Sikorsky helikopterle bu sabahtan itibaren çok sayıda asker indirildi. PKK’lıların barınma noktaları ise Kobra’larla yoğun biçimde bombalandı. Tunceli ile Pülümür İlçesi arasında kalan Kutuderesi Vadisi’nde çatışmalar yaşandı.

Tunceli kırsalındaki PKK’lı teröristlerin, Kuzey Irak’taki örgüt yöneticileriyle yaptıkları telsiz konuşmalarında Cumhuriyet Bayramı’nda birkaç noktada eylem yapmak için hazırlık içine girdikleri bilgisinin alınması üzerine güvenlik güçlerinin harekete geçerek kapsamlı operasyon başlattıkları kaydedildi.

Tunceli merkezde ise polis ekipleri, giriş ve çıkışları kontrol altında tutuyor. Özel hararet polisleri ve terörle mücadele ekiplerinin katılımıyla şehir giriş ve çıkışlarındaki bütün araçlar didik didik aramadan, il ve ilçe merkezlerine giriş yapan herkes kimlik sorgulamasından geçiriliyor.

DHA

Toplam Okunma : 745 , Bugün : 0

Trackback | Yorumları Takip Et

Yorum Yazın

Yorum Yapabilmek İçin Giriş Yapınız.Powered By MuR@T | Copyright © 2020 Tahsin MuR@T BAYDUR | OfficiaL Web Page - Kişisel Web Sayfası