MuR@T OffiCiaL WebPaGe | Anasayfa Hakkımda | İletişim

İkinci El Otomobil Piyasasındaki Şok Düşüş

Ekonomi, Genel GüncelMuR@T13 Jul 2008

2222sd2sadasdd.jpgHer yıl yaz aylarında fiyatların tavan yaptığı ikinci el otomobil piyasasında bu yıl yaşanan durgunluk sonucu fiyatların yüzde 25-50 arasında gerilediği, tatilini otomobilsiz geçirmek istemeyenler için bu fırsatın kaçırılmaması gerektiği bildirildi.
Adana Oto Galericileri Derneği Başkanı Ahmet Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekonomideki durgunluğun ve beklentilerin ikinci el otomobil piyasasını olumsuz yönde etkilediğini belirtti.
Yüksel, geçen yıllarda Nisan, Mayıs aylarında hareketlilik yaşanmaya başladığını ve Haziran-Ağustos aylarında satışlarda patlama yaşadığını anımsattı.

Her yıl yaz aylarındaki bu canlılık nedeniyle fiyatların da arttığını anlatan Yüksel, bu yıl ise tam tersi bir tabloyla karşılaştıklarını ifade etti.
Yüksel, ikinci el otomobil piyasasının tamamen durma noktasına geldiğini belirterek, şunları kaydetti:
”Geçen yaz aylarında ikinci el otomobile rağbetin artması ve buna bağlı fiyatların yükselmesi nedeniyle bir çok galerici yılın ilk aylarında aldıkları araçları, Haziran, Temmuz ayı için stok yaptı. Ancak, bu yıl ekonomik açıdan istenilen tablo bir türlü izlenemedi. Ülke gündeminin hızla değişmesi, piyasaları da ciddi oranda etkiledi. Vatandaşlar alımlarını erteledi. Piyasanın her zamanki gibi canlanacağı ve ikinci el otomobilin değerinin artış göstereceği beklentisiyle elinde otomobil bekletenler şimdilerde zararına satış yapmak zorunda kalıyor. Geçen yıllarda Haziran ayından itibaren piyasada ikinci el otomobil bulmak zorlaşır, fiyatlar yükselirdi. Ancak, bugün ekonomik durgunluğun ikinci el piyasasını da etkilemesiyle fiyatlar taban yaptı.”
Yüksel, geçen yıllarda bir galericinin ayda ortalama 6 araç sattığını, bu yıl ise 3-4 ayda bu rakama ulaşılamadığını vurguladı.
Piyasada yaşanan daralma sonucu fiyatların aşağıya çekildiğini, bunun tüketici tarafından iyi değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Yüksel, ”Şimdi ikinci el otomobil almanın tam zamanı. Fiyatlar yüzde 25-50 arasında bir düşüş gösteriyor. Bu fırsatın kaçırılmaması gerekir. Elindeki mevcut parayla geçen yıllarda düşük model bir araç almak zorunda kalacak biri, bugün daha yüksek model bir araca sahip olabilir” dedi.
Yüksel, ikinci el otomobil pazarında bazı araçların model ve fiyatları şöyle sıraladı:

Opel Astra 2003 model otomobil geçen yıl 17 bin YTL iken bu yıl 15 bin YTL oldu, Toyota Corolla 1994 model araba geçen yıl 12 bin YTL ike bu yıl 7 bin YTL oldu.

Nisan Maxima 2003 model araba geçen yıl 20 bin YTL iken bu yıl 11 bin YTL oldu; 2003 MODEL Hyundai Accent geçen yıl 17 bin YTL iken bu yıl 13 bin YTL oldu.

VW Passat’ın 2002 modeli 26 bin YTL ike bu yıl 23 bin YTL’ye düştü. 1998 model bir Doğan SLX 8 bin YTL’den alınabilirken şimdi 6 bin YTL’den alınabiliyor. Renault Brodway 1992 model araba geçen yıl 8 bin YTL’yken bu yıl 4 bin YTL oldu…

AA

Toplam Okunma : 627 , Bugün : 0

Trackback | Yorumları Takip Et

Yorum Yazın

Yorum Yapabilmek İçin Giriş Yapınız.Powered By MuR@T | Copyright © 2020 Tahsin MuR@T BAYDUR | OfficiaL Web Page - Kişisel Web Sayfası