MuR@T OffiCiaL WebPaGe | Anasayfa Hakkımda | İletişim

Grip ilaçları bu yılki virüslere işlemiyor

SağlıkMuR@T12 Jan 2009

Bilim adamları bu yıl ilk kez grip ilaçlarının grip virüsü karşısında bir işe yaramadığını açıkladı.

ABD’li bilim adamları, “En etkili ilaç Tamiflu bile birşey yapamıyor” derken, direncin Asya ve Avrupa’ya yayılabileceği uyarısı yaptı

Amerikalı bilim adamları, bu yılki grip virüslerinin ilaçlara karşı beklenmedik bir direnç geliştirdiklerini açıkladı. International Herald Tribune Gazetesi’nin haberine göre, gribe karşı kullanılan ilaçların en başında gelen Tamiflu adlı ilaçla yapılan testler bu yıl sürpriz sonuçlara yol açtı.

Buna göre ilaç bu yıl ortaya çıkan grip virüslerinin hiçbirinde etkili olamadı. Direncin bütün Avrupa ve Asya’ya yayılabileceğini belirten bilim adamları, şimdi bunun nedenini araştırdıkları duyurdu.

Merkezi New York’ta bulunan Memorial- Sloan Kettering Kanser Merkezi Laboratuvarı’ndan Doktor Kent Sepkowitz, özellikle Tamiflu adlı ilaçla yapılan tedavilerde, geçen yıl grip virüslerinin sadece yüzde 11’inin ilaca karşı direnç geliştirdiğini hatırlatarak, bu yıl direnç oranının yüzde 99’a çıktığını açıkladı.

Sepkowitz, bugüne kadar ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını söyledi. Bugüne kadar Tamiflu’ya karşı direnç geliştiren virüslerin başında H1N1 tipi virüs geldiğini kaydeden bilim adamları, bu yıl en yaygın olarak da bu virüsle karşılaşıldığını belirtiyor.

Roche firması tarafından üretilen Tamiflu, dünyada gribe karşı kullanılan ilaçların en başında geliyor. Bilim adamları direncin nereden kaynaklandığını araştırıldığını belirtirken, birkaç yıl önce benzer bir durumla Japonya’da da karşılaşıldığı, ancak burada söz konusu ilaca karşı direnç geliştirenlerde virüsler zayıfladığı için başkalarına bulaşma oranlarının epeyce düşük olduğu belirtiliyor.

Bu yılki tespitlerde ise, virüsün ilaç karşısında zayıflamadığı, dolayısıyla başkalarına bulaşma oranının hayli yüksek olduğunu belirtiliyor.
(Vatan)

Toplam Okunma : 1327 , Bugün : 2

Trackback | Yorumları Takip Et

Yorum Yazın

Yorum Yapabilmek İçin Giriş Yapınız.Powered By MuR@T | Copyright © 2021 Tahsin MuR@T BAYDUR | OfficiaL Web Page - Kişisel Web Sayfası