MuR@T OffiCiaL WebPaGe | Anasayfa Hakkımda | İletişim

Büyük Önder Atatürk’ü anıyoruz

Genel GüncelMeteorain10 Nov 2008

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 70. yıl dönümü, çeşitli tören ve etkinliklerle anılacak.

Ankara’da ilk tören Anıtkabir’de düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, protokole dahil devlet erkanının oluşturacağı kortej eşliğinde Aslanlı Yol’dan yürüyerek saat 09.05′de mozoleye çelenk koyacak.

Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, Atatürk’ün manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşunda bulunacak. Saygı duruşu, askeri bandonun çalacağı İstiklal Marşı’nın bitiminde sona erecek. Cumhurbaşkanı Gül’ün Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalamasının ardından, korteje dahil olmayan sivil ve askeri erkan ile öğrenciler saygı geçişinde bulunacak.
 
Anıtkabir, resmi törenlerin ardından saat 11.00′de halkın ziyaretine açılacak. Kordiplomatik duayeni tarafından da saat 15.00′de Anıtkabir’e çelenk konulacak. Bayraklar, Büyük Önder Atatürk’ün 70 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05′den itibaren güneşin batışına kadar yarıya indirilecek. Sivil Savunma Müdürlüğüne ait sirenler ve motorlu araç klaksonları da saat 09.05′de 2 dakika süreyle çalınacak.

Tüm resmi ve özel okullarda da anma programları gerçekleştirilecek.Bu arada, Anıtkabir bugün saat 11.00′e kadar tören hazırlıkları ve güvenlik tedbirleri nedeniyle halkın ziyaretine kapalı olacak.Anıtkabir ile aynı anda Ulus Atatürk Anıtı, Sıhhiye Zafer Anıtı ve Atatürk Orman Çiftliği Atatürk anıtlarında da saat 09.05′de çelenk koyma törenleri yapılacak. Atatürk anıtlarına, Ankara Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile diğer kurum ve kuruluşlarınca çelenkler bırakılacak.
 
Bu arada Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunca saat 10.00′da, kurum konferans salonunda 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni düzenlenecek. Törende, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sadık Tural ve Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cezmi Eraslan birer konuşma yapacak.

Toplam Okunma : 885 , Bugün : 0

Trackback | Yorumları Takip Et

Yorum Yazın

Yorum Yapabilmek İçin Giriş Yapınız.Powered By MuR@T | Copyright © 2020 Tahsin MuR@T BAYDUR | OfficiaL Web Page - Kişisel Web Sayfası