MuR@T OffiCiaL WebPaGe | Anasayfa Hakkımda | İletişim

Aşık eden hap bulundu!

SağlıkMuR@T12 Jan 2009

Bu haber romantikleri ve aşkın doğasına inananları biraz üzebilir. Bilimadamları uzunca bir süredir üzerinde çalıştıkları araştırmada yeni bir adım daha attı. Aşık olmayı kolaylaştıran bir hap ürettiler.

Bilim dergisi Nature’da konuyla ilgili bir makale yazan Atlanta Emory Üniversitesi profesörü Larry Young, aşkın gizli kalmış sırlarının kilidinin açıldığını ve daha da geliştirmek için çalışmaların büyük bir hızla devam ettiğini belirtti.

‘Aşk hapı’ adıyla anılan bu dahiyane buluşun en önemli kaynağı oksitosin hormonu. Aşık olduğumuzda vücudun bol miktarda salgıladığı bu hormon karşıdaki kimseye bağlanma hissi yaratıyor. Seksüel bir cazibe yaratan bu hormon kişnin zihnindeki korkuları yok ederek güven hissini arttırıyor.

Kan basıncını da etkileyen bu hormon, kadınlarda süt üretimini arttırma özelliğine sahip. Vücuttaki oksitosin patlaması karşınızdaki kişinin duygularını daha rahat okuyabilmenizi sağlayarak utangaçlık hissini en az düzeye indiriyor.

Piyasada sık sık karşılaştığımız oksitosin spreylerinin de aslında yarattığı etki bu. ABD’nin Atlanta eyaletindeki Emory Üniversitesi profesörü Young, bu tür spreylerin kullanımının henüz çok güvenli olmadığını belirtti. Genetik biliminin konuya mutlaka dahil edilmesi gerekliliğine vurgu yapan profesör, genetik altyapının aşkın raomantiklik derecesini direk etkilediğini de sözlerine ekledi.

Prozac ve viagra da aslında aynı etkiyi yaratıyor. Vücuttaki oksitosin oranını dengeliyor.

Toplam Okunma : 1279 , Bugün : 0

Trackback | Yorumları Takip Et

Yorum Yazın

Yorum Yapabilmek İçin Giriş Yapınız.Powered By MuR@T | Copyright © 2021 Tahsin MuR@T BAYDUR | OfficiaL Web Page - Kişisel Web Sayfası