MuR@T OffiCiaL WebPaGe | Anasayfa Hakkımda | İletişim

Türkiye Cumhuriyeti 85 Yaşında

Genel GüncelMeteorain29 Oct 2008

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde kurulan Cumhuriyetimizin 85. yıl dönümünü yine coşkuyla kutluyoruz.

Devamını Okuyun »

Toplam Okunma : 741 , Bugün : 0 Yorum Yap »

Google’dan 29 Ekim’e özel logo

İnternetMeteorain29 Oct 2008

Google Türkiye’nin ana sayfası www.google.com.tr’de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için tasarlanan “doodle”a (özel tasarımlı logo) yer veriliyor. Devamını Okuyun »

Toplam Okunma : 1000 , Bugün : 0 Yorum Yap »

İnternette alışveriş açıklamasına sert tepki

Teknoloji, Web Güvenlik, İnternetMeteorain15 Oct 2008

“İnternetten alış verişi tavsiye etmiyoruz” açıklamasına e-ticaret firmalarından haklı tepki…

Birkaç gün önce Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu‘nun yaptığı “internetten alış verişi tavsiye etmiyoruz” açıklamasına Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nden (ETİD) cevap geldi. Türkiye’nin önde gelen e-ticaret firmalarının bir araya gelerek kurduğu Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Başkanı Kaan Dönmez, Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi’nin internetten alışverişle ilgili yaptığı açıklamaya ilişkin; “İnternetten alışveriş yapmayın demek tüketicilerin lehine bir yaklaşım değildir ve tüketicileri korumak anlamına gelmez. Çok açık bir şekilde söyleyebilirim; e-ticarette güvenlik sorunu yok. Artık online alışverişte güvenlik korkusunu bir yana bırakarak, online alışverişin nimetlerinden faydalanma zamanıdır” dedi.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Kaan Dönmez, Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi’nin basına yansıyan son açıklamasının ETİD’de üzüntü yarattığını ifade etti. Türkiye’de her geçen gün daha da kurumsallaşan bir sektör olan e-ticaret’e karşı önyargı oluşmaması adına bu açıklamayı yapma kararı aldıklarını vurgulayan Dönmez, şunları söyledi: “Bugüne kadar online alışveriş yapmamış vatandaşlarımız, internetten alışveriş yapmanın sakıncalı durumlar doğurabileceği algısına kapılabilirler. Oysa ki, internetten alışveriş tüketiciye zaman kazandırırken, mal ve hizmetlerin fiyat kontrolünü ve istikrarını sağlar. Bunun yanı sıra, tüketiciye bol çeşit sunarak, kendi ihtiyacı olan ürünü bulmasında sonsuz fayda sağlar. Internet alışverişi, günümüzde artık bir tercih değil ihtiyaçtır. İnternetten alışverişi sınırlamak ve sektöre girecek firmalara engel oluşturmak orta ve uzun vadede rekabeti azaltacağından sonunda yine tüketicinin aleyhine sonuçlanacak bir tekel oluşturabilir.”

Kaan Dönmez sözlerine şöyle devam etti: “Çok açık bir şekilde söyleyebilirim; e-ticarette güvenlik sorunu yok, aksi durumda milyar dolar ciro yapılması zaten mümkün olamazdı. E-ticarete perakendenin dışında online bankacılık, e-devlet gibi hizmetler de girer. Bu tip hizmetleri dünya genelinde milyonlarca insan sorunsuz kullanıyor. Tam bir güvenlik sağlayacak yazılım, donanım ve danışmanlık hizmetleri herkesin erişebileceği fiyatlar seviyesine geldi. Güvenlik ile ilgili harcamaları artık maliyet olarak değil sektöre ve işe yapılan yatırım olarak algılıyoruz.

Diğer taraftan, elbette bir ödeme ekranı olan her siteden alışveriş yapmak doğru bir yaklaşım değil; alışveriş yapmadan önce mutlaka ilgili bankanın internet sitesinde bu şirketin işlem yapmaya yetkili olduğundan emin olunmalıdır. Alışveriş yaparken ve önemli bilgileri girerken sayfanın bir sertifika ile korunduğundan emin olunmalı ve sertifika üzerine tıklayarak firma ile ilgili bilgilerin doğruluğu kontrol edilmelidir. Ayrıca, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın sektör üzerinde yürüttüğü bir denetim mekanizması da mevcut. Artık online alışverişte güvenlik korkusunu bir yana bırakarak, online alışverişin nimetlerinden faydalanma zamanıdır.”

Dönmez, ETİD’in; online alışveriş, internet bankacılığı ve benzer alanlarda gerçekleştirilen işlemler sonucunda binlerce insana iş imkanının sağlandığı e-ticaret sektörünü büyütmek, standartları oturtmak ve Türk halkını bilinçlendirmek için çalışmalarını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Toplam Okunma : 732 , Bugün : 0 Yorum Yap »

İşte Firefox Mobile’ın ilk ekran görüntüleri

TeknolojiMeteorain15 Oct 2008

 Firefox Mobile’ın ilk ekran görüntüleri nihayet su yüzüne çıktı. Resimler burada…

Mobil telefonlar için geliştirilen ve bir süredir Firefox kullanıcılarının dört gözle beklediği Firefox Mobile‘ın ilk ekran görüntüleri nihayet ortaya çıktı.

Kod adı Fennec olan ve mobil cihazlar için geliştirilen Firefox Mobile’ın yayınlanan ilk prototipinin sadece Nokia N810 model telefonlarda kullanılması öneriliyordu. Oysa bu kez Firefox Mobile, artık çok daha fazlasını kullanıcılara sunuyor. Bugünlerde ortaya çıkan yeni Firefox Mobile’ın ekran görüntüleri, yazılımın Windows Mobile işletim sistemi altında çalıştığını gösteriyor.

Çok yakında Windows Mobile işletim sistemi kullanan mobil telefonlar için kullanıcılara sunulacak olan Firefox Mobile, Acid3 Test‘inde de 100 üzerinden 88 gibi yüksek bir skoru elde etmeyi başardı.

Toplam Okunma : 687 , Bugün : 0 Yorum Yap »

Çift sim kartlı telefonlar toplatılıyor

TeknolojiMeteorain15 Oct 2008

Piyasadaki çift sim kartlı ceplerin büyük kısmı toplatılıyor; satın alanlara iade imkanı doğuyor…

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, piyasada satılan 8 çift sim kartlı cep telefonunun teknik özelliklerinin standartlara uygun olmadığını tespit ettiklerini bildirerek, kısa sürede adlarını açıklayacakları bu ürünlerin iade edilebileceğini ve toplatılacağını kaydetti.

Çift sim kartlı telefonların son dönemde çok yaygınlaştığını ve pazar paylarının yüzde 15′e ulaştığını ifade eden Acarer, sektörde 53 markaya ait 70 çift sim kartlı telefon modeli bulunduğunu söyledi.

Teknik Düzenleme Daire Başkanlığı bünyesindeki “Piyasa Gözetim ve Denetim Laboratuvarı“nda yapılan testlerle telefonlardaki teknik değerlerin kontrol edildiğini bildiren Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaklaşık 2 ayda 13 çift sim kartlı telefonun testi yapıldı. Diğerlerininki de devam ediyor. Ancak piyasadaki 1,2 milyon çift sim kartlı telefondan 800 bini bu 13 modelden. Bu da pazarın yüzde 60′ı ediyor. Bunların 8′inin teknik özelliklerinin standartlara uygun olmadığını tespit ettik. 4 tanesinde de sorun var. Bir tanesi ise yapılan uyarı ile uygun hale geldi. Ürünlerimiz Avrupa Birliği standartlarına uygun olmalıdır. İthal edilen bu ürünler, Avrupa Birliği standartlarına uygun değil. Baz istasyonları sağlık açısından tartışılıyor ama üzerinizde taşıdığınız telefonları kafanıza dayıyorsunuz. Bunların standartlara uygun olmaması durumunda sağlık açısından önemli etkileri olur.”

Mevzuata göre, bu ürünlerin marka ve modellerini 2 ulusal kanal ve gazete aracılığıyla duyurmaları gerektiğini belirten Acarer, uygunsuzluk tespit edilen ürünleri ithalatçılarına da bildireceklerini söyledi.

Testleri yapılan ürünlerin istenilen standartları sağlamadığına ilişkin ilanın ardından hem ürünün ithalatının yasaklanacağını hem de bu ürünleri kullanan tüketicilere iade hakkı doğacağını kaydeden Acarer, diğer çift sim kartlı telefonların da aynı laboratuvarda inceleneceğini belirtti.

Acarer, çift sim kartlı telefon piyasasının kalite yerine rant ağırlıklı olduğunu belirterek, “Vatandaş ürün alırken teknik özellikleri sorgulamalı. Tüketiciler faturanın yanı sıra teknik özelliklerine de bakmalı. Biz bu firmaları ilan edince tüketici gidip ürünü iade edebilecek fakat sağlık açısından zarar görebilir” diye konuştu.

Test sonucunda teknik özellikleri standartlara uygun olmayan ürünleri belirleyerek sektör için “riskli ülke, riskli ürün ve riskli markaları” tespit edeceklerini kaydeden Acarer, bunları da AB üyesi ülkelerde uygulandığı gibi Dış Ticaret müsteşarlığına bildireceklerini söyledi.

Toplam Okunma : 701 , Bugün : 0 Yorum Yap »

Sahte Windows güncelleştirmelerine dikkat!

Pc GüvenlikMeteorain15 Oct 2008

Microsoft, sahte Windows güncelleştirmeleri konusunda kullanıcılarını uyardı.

Yazılım devi Microsoft, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Windows işletim sistemini kullanan kullanıcılara bazı emaillerin geldiğini ve bu e-posta’ların Windows güncelleştirme dosyası adı altında kullanıcılara sunulduğunu duyurdu.

Microsoft, açıklamasının devamında hiçbir şekilde uygulama (exe) dosyalarını e-posta aracılığıyla kullanıcılarına göndermediğinin altını çizerken, kullanıcıların bu gibi sahte e-posta’lara karşı son derece dikkatli davranması gerektiğini vurguladı.

Microsoft‘un ücretsiz olan Malicious Software Removal Tool aracı gibi birçok antivirüs yazılımının tespit edebildiği söz konusu malware konusunda kullanıcılarını uyaran Microsoft, güncelleştirmeleriyle ilgili kullanıcılarını e-posta aracılığıyla bilgilendiriyor ancak yapılan açıklamada da olduğu gibi bu e-posta’lar kesinlikle bir ek dosyayı içerisinde barındırmıyor.

Toplam Okunma : 641 , Bugün : 0 Yorum Yap »

Bill Gates’e ekonomik kriz darbesi

EkonomiMeteorain15 Oct 2008

Ekonomik kriz süper zengileri de etkiledi: Bill Gates artık dünyanın en zengin adamı değil…

Güncel ekonomik kriz dünyanın süper zenginlerini de etkiledi. Forbes ekonomi dergisinin bildirdiğine göre Bill Gates sadece eylül ayı içerisinde 1,5 milyar dolar kaybetti.

Böylece Microsoft kurucusu en zengin insanlar listesinde ikinci sıraya düşmüş oluyor; fakat halen yaklaşık 55,5 milyar dolar değerinde mal varlığına sahip. Onun önünde ise yatırımcı Warren Buffet var. Buffet geçen haftalar borsalardaki düşüşe rağmen mal varlığını 50 milyar dolardan 58 milyar dolara yükseltti. Üçüncü sırada ise Oracle’ın kurucularından Lawrence Ellison var. 25,4 milyar dolara sahip olduğu iddia ediliyor. Forbes’a göre en büyük kaybı kumarhane ve gayrimenkul yöneticisi Sheldon Adelson yaşadı. Bir ay içerisinde 4 milyar dolar kaybetti.

Toplam Okunma : 779 , Bugün : 0 Yorum Yap »

Second Web: İnternet içinde internet

İnternetMeteorain15 Oct 2008

Alan adı sıkıntısına son: “The Second Web” sayesinde alınmış alan adlarını da kullanabileceksiniz.

Birçok web sitesi sahibi istediği alan adını alamamaktan dolayı şikâyet eder, zira o alan adı çoktan alınmış olur; milyonlarca web sitesi göz önünde bulundurulduğunda pek de şaşırtıcı değil. Viyana’da yaşayan bir üniversite öğrencisi bu sorunu çözmek için ikinci interneti keşfetti.thesecondweb.net adresinde kullanıcılar “.com” ve “.web” son ekine sahip ve önceden alınmış internet adreslerini kayıt altına alabiliyorlar. Püf nokta: Sörf yapan birisi olarak bu adreslere ulaşmak için The Second Web sayfasına girmek gerekiyor. Burada istenilen alan adını sanal web tarayıcısına girip çağırabilirsiniz. Böylece gerçek internete paralel olarak ikinci bir internet oluşmuş oluyor, her ne kadar ilk internet temel olarak kullanılıyor olsa da. Alan adı kaydı için 5 dolar talep ediliyor. Eğer Coca Cola veya Microsoft gibi firmalar alan adlarının ikinci web’de kullanılmasından şikâyetçi olursa bu sistemi işleten Julian Zehetmayr, adresleri kilitleyip kullanıcıya parasını iade ediyor. Şimdiye kadar 5000′in üzerinde sanal ikinci-alan-adı alınmış durumda. Zehetmayr ilerde Firefox ve Internet Explorer için özel eklentiler sunmayı planlıyor. Bu eklentiler sayesinde kullanıcılar thesecondweb.net adresine girmek zorunda kalmadan sanal web’de sörf yapabilecekler.

Toplam Okunma : 839 , Bugün : 0 Yorum Yap »

Win 7′nin resmi adı açıklandı

TeknolojiMeteorain15 Oct 2008

Windows 7 kod adıyla geliştirilen yeni Windows’un resmi adı ne olacak?

Uzun bir süredir Windows 7 kod adıyla geliştirilen yeni Windows sürümü, resmi adına nihayet kavuştu. Microsoft‘tan Mike Nash‘in blog’unda duyurduğu bu gelişmeye göre yeni Windows piyasaya Windows 7 adıyla sunulacak. Hayır; ne siz yanlış okudunuz, ne de biz yanlış yazdık… Windows 7 kod adı, hiç de alışık olmadığımız bir biçimde resmi ad olarak belirlenmiş durumda…

Mike Nash, yeni Windows’u Windows 7 adıyla piyasaya sürmelerinin nedenini şu şekilde açıklıyor: “Yıllardır piyasaya sürdüğümüz her yeni Windows için farklı isimlendirme yolları kullandık. 3.11 gibi sürüm numaraları, 95 ya da 98 gibi tarihleri ya da XP ve Vista gibi etkileyici olacağına inandığımız isimler… Özellikle tarih kullanmamızın çok doğru olmadığını düşünüyoruz; çünkü Microsoft her yıl yeni bir Windows’u kullanıcılarına sunmuyor. En basitinden açıklamak gerekirse yeni Windows piyasaya süreceğimiz yedinci Windows olacak ve adı da Windows 7 olacak.”

Microsoft bugüne kadar geliştirme aşamasında kullandığı kod isimleri, küçük istisnalar dışında hiçbir zaman final sürümleri için kullanmadı. Özellikle konu Windows olduğunda, Windows 7 adı bir ilki temsil ediyor.

Toplam Okunma : 760 , Bugün : 0 Yorum Yap »

Apple Ve NVidia Elele

TeknolojiMeteorain15 Oct 2008

Apple Intel yonga setlerinden vaz geçiyor; 800 Dolarlık mini MacBook’u tanıtmaya hazırlanıyor…

Teknoloji alanında haklı bir üne sahip olan Apple, yeni Macbook’larında bundan sonra Nvidia‘nın yongalarına yer verecek.

Bugün ortaya çıkacak olan Apple’ın yeni 13 inç’lik MacBook‘u, 15 inç’lik MacBook Pro’su ve MacBook Air’inin hepsi, içerisinde Nvidia‘nın yongalarını barındıracak.

Olabildiğince az enerji tüketecek şekilde tasarlanan MacBook Pro, enerji tüketimini mininum düzeyde tutmak için Nvidia’nın ultra-düşük-voltajlı sürümünü MCP79U çipsetini kullanacak; ancak bununla birlikte grafik performansında ufak da olsa bir yavaşlama görülebilecek.

Tabi tüm bu gelişmeler, Apple’ın Intel işlemcilerden de vazgeçtiği anlamını taşımıyor. Yeni Apple laptop’ların kalbini, yine Core 2 Duo’lar oluşturacak…

Bu gelişmeler yaşanırken, MacX isimli bir Çin blog sayfası, sitesinde yer alan resimlerin alüminyumdan imal edilen kasalarıyla da oldukça dikkat çekecek olan MacBook Pro 2008‘e ait olduğunu iddia ediyor. Resimlere galerimizden ulaşabilirsiniz.

İnternette ortaya çıkan diğer bir resim ise, potansiyel Apple-netbook‘u ile ilgili ipuçları veriyor. Boingboing.net sitesinin bildirdiğine göre netbook’un fiyatı 800 dolar olacak; yani tüm zamanların en ucuz MacBook’u.

Tasarım MacBook Air‘i şiddetli bir şekilde andırıyor. Apple’ın gerçekten de böyle bir planı olup olmadığını bugün gerçekleşecek olan “The Brick” sunumunda ortaya çıkacak.

Toplam Okunma : 757 , Bugün : 0 Yorum Yap »

Page 1 of 212»Powered By MuR@T | Copyright © 2020 Tahsin MuR@T BAYDUR | OfficiaL Web Page - Kişisel Web Sayfası