MuR@T OffiCiaL WebPaGe | Anasayfa Hakkımda | İletişim

Paşadan Sert Cevap

Genel GüncelMuR@T25 Mar 2008

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin Ankara’ya düzenlediği ziyaretin önemli bir krize yol açtığı ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, Amerikan tarafı Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt ile Cheney arasındaki görüşmenin Amerikan Büyükelçiliği konutunda yapılmasını istedi. Buna sert tepki gösteren Org. Büyükanıt, “Türk makamları dışında herhangi bir yerde görüşme yapmayacağını” iletti. Bunun üzerine görüşme Çankaya Köşkü’ne alındı. Dün akşam Pakistan resepsiyonuna katılan Büyükanıt, Cheney ile ne görüşüldüğünün sorulması üzerine bu konuda bir şey sorulmamasını istedi. Cheney’nin basın toplantısı yapıp yapmadığını soran Yaşar Büyükanıt, gazetecilerin “hayır” cevabı üzerine, “nezaketsizlik olacağını” ifade ederek açıklama yapmayacağını bildirdi.

Toplam Okunma : 677 , Bugün : 0 Yorum Yap »

5 Yıl Değil Ömür Boyu Siyaset Yasağı…!

Genel GüncelMuR@T25 Mar 2008

MHP’nin Hazırladığı Düzenleme Erdoğan’ı Siyaset Dışı Bırakabilir…!  

Siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran anayasa değişikliği üzerinde çalışma yürüten MHP, parti kapatma fiillerini işleyenlere “siyasetten men” cezası verilmesini istedi.

Siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran anayasa değişikliği üzerinde çalışma yürüten MHP, parti kapatma fiillerini işleyenlere “siyasetten men” cezası verilmesini istedi. MHP’nin önerisi, başta Başbakan Erdoğan olmak üzere AKP hakkındaki kapatma davasına ilişkin iddianamede adı geçen 71 kişiye ömür boyu siyaset yasağına kapı aralamış oluyor. AKP yönetimi ise MHP ile uzlaşma olmaması halinde referandum seçeneğinin işlerlik kazanacağını açıkladı.

5 yıl yerine ömür boyu

MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal başkanlığındaki komisyon, anayasa değişikliği paketi üzerindeki çalışmalarını tamamladı. MHP, siyasi parti kapatma kriterlerinin bulunduğu ve başka yasalara birçok atfın yapıldığı 68. maddede herhangi bir değişiklik önermiyor. Teklif metnini Anayasa’nın 69. ve 83. maddeleri ile sınırlı tutan MHP, 69. maddenin sadece 5., 6. ve 9. fıkralarında değişiklik önerdi. Siyasi partilerin tüzük ve programlarının 68. maddeye aykırı olması halinde temelli kapatılacağı hükmünün yer aldığı 5. fıkraya, “terör ve şiddete bulaşma” kriteri de eklendi.

69. maddenin 6. fıkrasında ise siyasi parti faaliyetleri ile bireysel faaliyetler ayrıştırıldı. Düzenlemede, 68. maddedeki kriterlere aykırı fiillerde bulunan kişiler için “odak haline gelme” şartı korundu. Bireylerin fiillerinin odak haline gelip gelmediğine ise Anayasa Mahkemesi’nin karar vermesi benimsendi. Odak haline gelmiş kişiler hakkında “siyasetten men cezası” önerildi.

MHP’nin düzenlemesine göre, başta Erdoğan olmak üzere AKP’nin kapatılması iddianamesinde adı geçen 71 kişiye ömürboyu siyaset yasağı gelmiş olacak.
MHP, AKP’nin, hakkında kapatma davası açılan partilerin düzenleme kapsamı dışında tutulmasına ilişkin geçici madde eklenmesi düşüncesine ise tamamen karşı çıkıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hazırlanan teklifi bugün kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

MHP’den beklediği desteği bulamayan AKP ise referandumu gündemine aldı. AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün, “Arzumuz TBMM çatısı altında mutabakat olsun. Bu her zaman mümkün olmayabilir. Oyçokluğu da, demokrasilerde çaresizliğin çaresidir. Yeterli çoğunluk olmasa da anayasa değişikliği gerçekleşecektir. Referandum bir seçenektir. Konu halka götürülür” dedi. MHP yönetimi ise AKP’nin referanduma gitme tavrına, “Kendilerinin bileceği iş” değerlendirmesini yaptı.

Toplam Okunma : 656 , Bugün : 0 Yorum Yap »

Prim Ödeme Gün Sayısı 7200 Oldu

Genel GüncelMuR@T25 Mar 2008

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi ve işveren kesimleriyle görüşmelerinde, prim gün sayısının 7 bin 200 gün olmasında uzlaşma sağladıklarını, emeklilik yaşının 65′e çıkartılması, emekli aylıklarının hesaplanmasında güncelleme katsayısının yüzde 30′unun dikkate alınması konularında yeni bir adım atamadıklarını açıkladı.

Çelik, aylık bağlama oranının mevcut sistemdekiler için yüzde 3, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından yüzde 2 olarak uygulanmasının öngörüldüğünü dile getirdi.

Bakan Çelik’in açıklaması şöyle oldu:

“Öncelikle çok değerli başkanlara teşekkür ediyorum. Bugün de yoğun bir biçimde çalıştık. Birçok konuda mutabakat sağladık. Bu konuyla ilgili günübirlik alınan kararların Türkiye’ye neler yaşattığını gördük. Başkanlarımız sorumluluk anlayışı içerisinde değerlendirmeleri yaptı. Bütün sendikalar ve sosyal güvenlik kuruluşları tarafından aynı biçimde kabul edilemez bunu bekleyemeyiz. Çok önemli konularda mutabakat sağladık. Ama bazı konularda da uzlaşma sağlayamadık. Başkanlar çeşitli konularda düşüncelerini ortaya koydular. 7 maddelik konuyu masaya taşıdılar. Bu konudan biri 65 yaş konusu biri de 9000 prim günü ve güncelleme katsayısıyla ilgili konulardı. Fiili hizmet zammı ile ilgili düzenlemelerde talepler de verdiler. Bu konuları değerlendirdik. Prim gün sayısı ile mutabakat sağladık. 7200 gün prim günü

Toplam Okunma : 707 , Bugün : 0 Yorum Yap »

PKK Avrupayı Bölmek İstiyor…!

Genel GüncelMuR@T25 Mar 2008

Almanya’da çeşitli tarihlerde terör örgütü PKK adına faaliyet yürüttükleri ve eylem yaptıkları gerekçesiyle yargılanan terör örgütünün sorumlularından Vehbi Azak, Halat Kesbir, Ali Seven, Bozan Ateş, Ali Kıran, Hasan Adır ve Sait Hasso’yu 2 yıl 2 ay hapis cezasına çarptıran Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin kararının ayrıntıları belli oldu.

PKK hedefinden saptı

Alman mahkemesinin gerekçeli kararında, terör örgütünün silahlı eylem faaliyetlerinin 1999 yılında net bir şekilde başarısızlığa uğradığı ve örgütün hedeflerini değiştirdiği yer aldı. Gerekçeli kararda PKK’nın Avrupa yapılanmasına ilişkin de ayrıntılı bilgiler yer aldı. PKK’nın Avrupa’daki yapılanmasını yürüten Avrupa Cephe Merkezi’nin kendisine bağlı alt birimleri eyalet, bölge, alan ve semtlere göre ayırdığı kaydedilen gerekçeli kararda, “Bölgeler Kürtlerin sayıları göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Bu nedenle; Belçika, Danimarka, İngiltere, Hollanda, Avusturya, İsviçre ve İskandinavya sadece birer bölgeden oluşurken, Fransa 2 bölgeden, PKK için son derece büyük öneme haiz olan Federal Almanya ise önce 5 bölgeden oluşmuş, kimi zaman buradaki bölge sayısı 10’a kadar çıkmıştır” denildi.

Lider PKK’lı öldürüldü

12 Mart’ta Şırnak’ta öldürülen 9 PKK’lı arasında örgütün üst düzey bir yöneticisinin de olduğu ortaya çıktı. Abdulkerim Ertaş’ın örgütün askeri kanadında ”konsey üyesi“ olduğu PKK’ya yakın sitelerde açıklandı.

Toplam Okunma : 653 , Bugün : 0 Yorum Yap »

CHP’den Köşke Transfer

Genel GüncelMuR@T25 Mar 2008

Bir zamanlar AKP hükümeti icraatlarını sert bir dille eleştiren CHP’li, şimdi Köşk’e danışman oluyor.

Eski CHP İstanbul Milletvekili Zeynep Damla Gürel, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “AB’den Sorumlu Danışmanı” oluyor. CHP içindeyken Kemal Derviş’e yakınlığıyla bilinen Gürel’e birlikte çalışma teklifinin yaklaşık iki ay önce Cumhurbaşkanı Gül tarafından yapıldığı öğrenildi.
Köşk’ün Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, haberi doğrulayarak, Gürel’in işlemlerinin kısa süre içinde tamamlanıp göreve başlayacağını söyledi.

Derviş’le istifa etti

Sever, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanı, Gürel’i Dışişleri Bakanı olduğu dönemden beri tanıyor. Gürel’in bir CHP milletvekili olarak hem partisi adına hem de Dışişleri’yle eşgüdümlü olan AB İletişim Grubu’yla yakın çalışmaları olmuştu. Cumhurbaşkanı, bu çalışmalarını bildiği ve takdir ettiği için, kendisine iki ay önce böyle bir teklifte bulundu, Gürel de kabul etti.”
Gürel, 1964 doğumlu. Avusturya Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu. Almanca ve İngilizce biliyor. İki çocuk annesi olan Gürel, 3 Kasım’da CHP İstanbul Milletvekili seçildi. 13 Nisan 2004’te Kemal Derviş’in Genel Başkan Yardımcılığı’ndan istifa ettiği gün Gürel de MYK’dan ayrıldı.

Toplam Okunma : 687 , Bugün : 0 Yorum Yap »

Kim Hangi Cezaevinde Tutuklu Sayısı 44

Genel GüncelMuR@T25 Mar 2008

Ergenekon Operasyonu’nda 3 gündür gözaltında bulunan İP Lideri Perinçek ‘Terör örgütü yöneticiliği’nden tutuklandı. Prof. Alemdaroğlu ise şartlı serbest bırakıldı.İP Genel Merkezi’nden Danıştay ile bazı kamu kurumlarının krokilerinin çıktığı iddia edildi

Ümraniye’de bir gecekonduda bombaların bulunmasıyla hız kazanan Ergenekon’da bir ilk. İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ‘Terör örgütünün üst düzey yöneticiliği ve devlete ait gizli belgeleri temin edip bulundurmaktan’ tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Geçtiğimiz cuma sabaha karşı başlatılan Ergenekon’un beşinci adım operasyonunda gözaltına alınan Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, gazeteci Adnan Akfırat, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever ve İbrahim Benli pazar günü 12.00 sıralarında Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Cumhuriyet savcıları tarafından sorgulanan şüphelilerden İbrahim Benli serbest bırakılırken Alemdaroğlu’nun da aralarında olduğu 4 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.
Devamını Okuyun »

Toplam Okunma : 902 , Bugün : 0 Yorum Yap »

Tutuksuz Yargılanan İlhan Selçuk Son Yazısını Yazdı

Genel GüncelMuR@T25 Mar 2008

Tümceyi sanırım Marquez’ in bir romanında okumuştum…

Nasıldı?..

“Huanito o gün öğleden sonra yaşayacağı olayı, yıllar sonra idam mangasının karşısında kurşuna dizilirken anımsayacaktı … ”
Devamını Okuyun »

Toplam Okunma : 728 , Bugün : 0 Yorum Yap »Powered By MuR@T | Copyright © 2020 Tahsin MuR@T BAYDUR | OfficiaL Web Page - Kişisel Web Sayfası